Domagamy się komisji śledczej ds. wyłudzeń VAT!

Na najbliższym posiedzeniu Sejmu klub Kukiz’15 złoży wniosek o powołanie komisji śledczej ds. wyłudzeń VAT. Według szacunków Ministerstwa Finansów skala wyłudzeń w czasach rządów PO-PSL może sięgać nawet 250 miliardów złotych.

Wyłudzenia VAT, to przede wszystkim tzw. oszustwa karuzelowe. Podmioty działające w ramach karuzeli podatkowej wyłudzają nienależne im zwroty VAT naliczonego lub wcale nie płacą należnego podatku. Po dokonaniu szeregu transakcji takie podmioty znikają z rynku i ulegają likwidacji. – Naturalnym państwowym organem do zbadania sprawy jest cała hierarchia aparatu skarbowego z Ministerstwem Finansów na czele. Trzeba byłoby dokładnie przeanalizować sygnały o wyłudzeniach, które płynęły od Izby Celnej, z poszczególnych urzędów, izb skarbowych i reakcje na tego typu bodźce za rządów Platformy i PSL. Potrzebne jest również uświadomienie społeczeństwu rodzaju procederu – w jaki sposób funkcjonowały te karuzele VAT-owskie, w których wielu nieświadomych obywateli uczestniczyło. Chodzi też o napiętnowanie wyłudzających VAT osób, instytucji, bo to są zorganizowane grupy przestępcze i dlatego można powiedzieć, że w sposób zinstytucjonalizowany wyłudzają środki z budżetu państwa. Zmieniają tylko i wyłącznie branże – raz sprowadzają do Polski złom, innym razem handlują owocami – mówił poseł Rzymkowski w wywiadzie dla „Naszego Dziennika”.

Zdaniem Kukiz’15 nie można uszczelniać systemu podatkowego bez powołania stosownej komisji. – Taka komisja jest konieczna, tym bardziej, że spełnione są wymogi powołania komisji. Mamy jasną sytuację: instytucje państwa polskiego zawiodły – uważa Rzymkowski. Na wyłudzeniach podatku tracą przede wszystkim zwykli Obywatele, bo to pieniądze z ich kieszeni trafiają do budżetu państwa, a następnie do oszustów podatkowych. – Uważamy, że okres rządów PO-PSL trzeba rozliczyć nie tylko politycznie, ale musi przede wszystkim mieć znaczenie odpowiedzialność urzędnicza. Pytanie, które nas interesuje, a szczególnie mnie, jako przedsiębiorcę, to co się takiego działo przez tyle lat, kto z odpowiedzialnych polityków odpowiadał za to, że przymykano oko na to, że setki miliardów złotych było wyprowadzanych z budżetu za pomocą karuzel, czy innych optymalizacji podatkowych – dodaje poseł Marek Jakubiak.

Choć powstanie komisji jest niezbędne, to ruch Kukiz’15 nie chce robić z niej oręża PiS do walki z poprzednią władzą. – Nie chciałbym, żeby komisja była wymierzona w głównego wroga Prawa i Sprawiedliwości, czyli Platformę Obywatelską. Komisja powinna się zająć tym, jak pracowali wysocy urzędnicy ministerstwa finansów, politycy odpowiedzialni za ten obszar, czyli ministrowie finansów, zarówno (za) rządów Platformy Obywatelskiej, jak i Prawa i Sprawiedliwości” – podkreśla wicemarszałek Stanisław Tyszka.

Jeżeli kwota wyłudzeń rzeczywiście sięga 250 miliardów złotych, to w rzeczywistości na opieszałości władzy i wadliwym systemie podatkowym, Obywatele stracili:

– 650 nowoczesnych szpitali – w 2014 roku na wrocławskich Stabłowicach oddano do użytku szpital wojewódzki za koszt 380 mln złotych. To największy na Dolnym Śląsku szpital, który rocznie obsługuje ok. 30 tys. pacjentów. Kwota 250 miliardów złotych, to aż 650 takich szpitali

– 50 tysięcy karetek pogotowia – w 2014 roku, w Polsce było 1500 karetek pogotowia ratunkowego. Koszt jednej to ok. pół miliona złotych.

– 6250 km autostrad – pod koniec 2016 roku sieć dróg szybkiego ruchu miała łącznie 3163,4 km, z czego autostrady stanowiły 1631,7 km. Średni europejski koszt budowy kilometra autostrady to 10 milionów euro, oznacza to, że za wyłudzone pieniądze mogło powstać ponad 6 tys. km autostrad.

– 6250 szkół – w Kowalach, w województwie pomorskim, powstaje obecnie metropolitarna szkoła podstawowa. Inwestycja za 40 milionów złotych ma pomieścić 1000 uczniów i 125 przedszkolaków z trzech gmin. Za kwotę wyłudzeń VAT można było wybudować 6250 takich szkół.