Dzień referendalny – ogólnopolska zbiórka podpisów

W sobotę, w wielu miastach Polski odbyły się zbiórki podpisów pod wnioskiem o rozpisanie referendum w sprawie przyjęcia uchodźców. Ogólnopolska akcja jest odpowiedzią Kukiz’15 na podpisanie deklaracji przyjęcia uchodźców przez prezydentów 11 polskich miast.

 

Podpisy zbierano m. in. w Kaliszu, Częstochowie, Opolu, Toruniu, Poznaniu i Lublinie. Podczas zbiórki podpisów w Lublinie, poseł Kukiz’15, Jakub Kulesza przekonywał, że przyjmowanie uchodźców wbrew woli mieszkańców jest niedopuszczalne, a jeżeli prezydent miasta będzie do tego dążył, to powinien zostać pozbawiony stanowiska.

 

Do zbiórki podpisów dołączył także podlaski okręg Kukiz’15. Działacze z Białegostoku przekonywali, że o przyjęciu uchodźców nie może, w imieniu obywateli, decydować prezydent. Ich zdaniem tak poważne decyzje wymagają szerokich konsultacji społecznych, a obywatele miasta powinni wypowiedzieć się w ogólnokrajowym referendum. – Chcemy, aby obywatele mogli sami zdecydować, czy chcą islamskich imigrantów w Polsce – mówił Marcin Zabłudowski, szef biura poselskiego Adama Andruszkiewicza.

 

Zbiórka odbyła się również w Krakowie, gdzie prezydent Jacek Majchrowski najpierw podpisał deklarację, a następnie próbował się z niej wycofać. Przedstawiciele krakowskich struktur Kukiz’15 oraz stowarzyszenia Endecja skierowali również w tej sprawie list do prezydenta miasta.

 

 

Choć tamtejszy prezydent nie złożył podpisu pod deklaracją przyjęcia uchodźców, to również w Toruniu działacze Klubów Młodych Kukiz’15 zorganizowali zbiórkę. W niespełna dwie godziny udało im się zebrać aż 250 podpisów.

 

Do tej pory ruch Kukiz’15 zebrał w całej Polsce 400 tys. podpisów. Formularze do zbierania podpisów można również pobrać ze strony www.dzienreferendalny.pl i przesłać pocztą.