O KLUBIE

Klub Poselski Kukiz’15 w Sejmie RP VIII kadencji tworzy 33 posłów.

Dla Klubu Kukiz'15 najważniejszym momentem, dającym początek nowej ścieżce na politycznej mapie Rzeczypospolitej Polskiej, było ogłoszenie przez Pawła Kukiza startu w wyborach prezydenckich w 2015 roku. Decyzja ta spowodowała spontaniczny zryw społeczny, opierający się na głoszonych przez kandydata hasłach uczciwości, moralności, transparentności, etyki i głębokiego patriotyzmu. Inicjatywa budowana była na głównym postulacie, jakim jest zmiana proporcjonalnej ordynacji wyborczej do Sejmu RP na Jednomandatowe Okręgi Wyborcze. Niekomercyjna kampania, prowadzona głównie w mediach społecznościowych, pod  hasłem „Potrafisz Polsko” oraz przede wszystkim zaangażowanie zwykłych obywateli w całym kraju spowodowały, że Paweł Kukiz w wyborach prezydenckich 2015 roku, z wynikiem 20,8% (3 099 079 głosów), zajął 3 miejsce.

111Zmotywowani sukcesem w wyborach prezydenckich, obywatele sami, w sposób oddolny, zarejestrowali Komitet Wyborczy Wyborców Kukiz’15. Był to jedyny niepartyjny, ogólnopolski komitet wyborczy w wyborach do Sejmu w 2015 roku. Za dobór kandydatów, którzy zgłaszali się poprzez internetowy formularz, odpowiadały obywatelskie Rady Wojewódzkie i Rada Społeczna. Czołowe miejsca na listach otrzymali m.in. polityczni debiutanci udzielający się społecznie w kampanii prezydenckiej i referendalnej pod sztandarem Pawła Kukiza, a także działacze Solidarności, działacze Ruchu Narodowego, osoby związane ze Stowarzyszeniem KoLiber, Kongresem Nowej Prawicy, Demokracji Bezpośredniej oraz Republikanie.

Na przełomie września i października, podczas konwencji w Warszawie, Paweł Kukiz przedstawił „Strategię Zmiany” - alternatywę dla programów, które proponowały nam przez lata partie systemowe. Strategia naprawy Rzeczypospolitej Polskiej oparta została na 3 filarach  - przywrócenia obywatelom kontroli nad państwem, ich własnymi pieniędzmi oraz przywrócenia bezpieczeństwa zewnętrznego i wewnętrznego. Ruch Kukiza budowany w bardzo krótkim czasie, szykanowany w mediach, atakowany przez rozmaite środowiska polityczne i z góry skazywany na niepowodzenie, powtórzył wynik wyborczy swojego lidera z wyborów prezydenckich i w batalii o miejsce głosu obywatelskiego w polskim Parlamencie uzyskał 3 miejsce (8,81%, czyli 1 339 094 głosy).

Wybrani posłowie stanęli przed trudnym zadaniem, z powodu dużego kredytu zaufania społecznego oraz braku subwencji z budżetu państwa, z uwagi na fakt, iż ruch Kukiz’15 nie jest partią polityczną. Od samego początku posłowie Kukiz’15 nie byli traktowani poważnie zarówno przez media, jak i pozostałe ugrupowania w Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej. Pomimo faktu, że inicjatywa nie została zarejestrowana jako partia polityczna, starano się przypiąć jej partyjną łatkę. Każde działanie Klubu Poselskiego Kukiz’15 tłumaczono sympatiami skierowanymi w stronę rządzącego ugrupowania czy opozycji, nazywając go „przystawką”, w zależności od przebiegu głosowania. Posłowie nowej politycznej siły zaadoptowali się jednak w Sejmie RP bardzo szybko, efektownie i efektywnie. W krótkim czasie udowodnili, m.in. nie udzielając wotum zaufania rządowi Beaty Szydło, że jedynym koalicjantem Kukiz’15 jest Rzeczypospolita Polska. Poprzez merytoryczne wystąpienia, konstruktywną pracę i zaangażowanie, Klub Poselski Kukiz’15 daje świadectwo polityki racjonalnej, obywatelskiej i przyszłościowej. Paweł Kukiz dał jasny sygnał, że Polska zmierza we właściwym kierunku - obudził obywatelskie postawy i konsekwentnie inicjuje oddolne ruchy społeczne. Klub Poselski Kukiz’15, wierny głoszonym ideałom, zmierza w stronę upragnionego celu – uchwalenia nowej Konstytucji, która w sposób rzeczywisty powierzy władzę zwierzchnią Narodowi.

Posłowie Klubu Poselskiego Kukiz’15:

• Andruszkiewicz Adam
  • Ścigaj Agnieszka
  • Tyszka Stanisław
  • Wilk Jacek

Prezydium Klubu Poselskiego Kukiz’15:

• Kukiz Paweł - przewodniczący Klubu
  • Ścigaj Agnieszka - wiceprzewodnicząca Klubu