Kukiz’15 do skarbówki – oddajcie obywatelom pieniądze!

Posłowie Kukiz’15 żądają zwrotu nadpłaconej daniny z powodu niekonstytucyjnej kwoty wolnej od podatku. Poseł Kulesza udostępnia obywatelom wzór wniosku do Urzędu Skarbowego, którego celem jest odzyskanie pieniędzy zabranych przez fiskusa za ostatnie 5 lat.  Każdy obywatel powinien odzyskać ok. 3000 złotych.

W czwartek 17 listopada 2016 r. posłowie Kukiz’15 przedstawili wniosek o zwrot nadpłaty podatku PIT w związku z wyrokiem TK w sprawie kwoty wolnej od podatku. Ich zdaniem jej wysokość jest niekonstytucyjna, gdyż nie uwzględnia minimum egzystencji.

„Domagamy się zwrotu nadpłaconego podatku w wysokości w jakiej kwota wolna od podatku nie uwzględnia wskaźnika minimum egzystencji – mówił poseł Norbert Kaczmarczyk – Kwota ta jest skandalicznie niska i nie pozwala na zabezpieczenie nawet podstawowych potrzeb.”

„Zachęcamy obywateli, by składali swoje wnioski o zwrot nadpłaty podatku według naszego wzoru. Zalejmy Urzędy Skarbowe naszymi żądaniami i pokażmy, że nie godzimy się na obchodzenia prawa przez rząd PiS-u” – zakończyli posłowie klubu poselskiego Kukiz’15.

Według orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z dnia 28 października 2015 r. (K 21/14) art. 27 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych „w zakresie, w jakim nie przewiduje mechanizmu korygowania kwoty zmniejszającej podatek, gwarantującego co najmniej minimum egzystencji, jest niezgodny z art. 2 i art. 84 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej”. Przepis ten we wskazanym wyżej zakresie powinien stracić moc obowiązującą z dniem 30 listopada 2016 r.

Zdaniem posła Błażeja Parda rząd PiS-u miał cały rok, aby wykonać ten wyrok TK i wprowadzić wspomniany mechanizm, który podwyższałby kwotę wolną od podatku chociażby do wysokości minimum egzystencji. Podwyższenie kwoty wolnej było jedną z kluczowych obietnic podczas kampanii wyborczej zarówno prezydenta Andrzeja Dudy i premier Beaty Szydło. Tymczasem pierwszy rok kadencji PiS to rok złamanych obietnic redukcji obciążeń podatkowych obywateli. Ponadto 15 listopada większość sejmowa przyjęła projekt ustawy posłów PiS, który utrzymał skandalicznie niską kwotę wolną na lata 2016 i 2017.

UWAGA! Poniższe dokumenty nie gwarantują zwrotu nadpłaconego podatku z urzędu skarbowego. Niniejszy wniosek to symboliczny gest sprzeciwu wobec jawnego nieprzestrzegania Konstytucji przez polskie władze. Realna walka o odzyskanie zagrabionej kwoty podatkowej będzie możliwa dopiero w deklaracjach za przyszły rok podatkowy.

Do pobrania:

 

 

 • Rich

  Poprawcie ten drugi dokument
  Katastrofa
  Przydałyby się jakaś instrukcja wypełnienia

 • Katarzyna

  Pierwszy dokument (wzór) to jeszcze niedopracowany brudnopis… w nawiasach tekst, który zdaje się miał zostać zastąpiony w docelowym dokumencie, np. ,,wyroku TK z dnia (sygn. akt)” albo ,,ustawy [o PIT]”. Czy można prosić o wstawienie docelowych danych i podanie gotowego wzoru wniosku?

 • Mike

  Kiedy będzie można się spodziewać poprawionych pism wraz z instrukcją

 • Mariusz

  Również prosiłby o poprawienie pism wraz z instrukcją,fajnie żę chcecie pomoc polakom-ale jeśli to już robicie to róbcie dobrze:). Wezwanie do urzędu skarbowego brzmi jak wyrok na siebie.. mało kto się zdecyduje na wysłanie takeigo pisma?:)

  • NIE gram w STS

   Nieoficjalna instrukcja (jak się mylę, to mnie poprawcie)

   1. Najpierw otwieramy drugi plik „Kwota nadpłaconego podatku”.

   2. Patrzymy, jakiego typu gospodarstwem jesteśmy (pracowniczym, czy emeryckim)

   3. Potem jeżeli jesteśmy gospodarstwem pracowniczym (pracujemy) to patrzymy, jaką typu rodzinę mamy (1 pozycja to single, druga małżeństwo, trzecia to rodzina z dzieckiem młodszym – do 6 lat, czwarta z dzieckiem młodszym 13-15 lat, piąta to rodzina z dwójką dzieci jedno młodsze drugie starsze, szósta to rodzina z trójką dzieci z jednym młodszym i dwoma starszymi)

   4. Jeżeli jakiś typ tej rodziny jest nasz to patrzymy na kwotę jaka jest już obliczona.

   UWAGA: Z tego, co widzę nie są tu wymienione wszystkie typy rodzin! Jeżeli jakiejś nie ma to musi inaczej obliczyć minimum egzystencji (albo pójść do kogoś, kto to obliczy) i odjąć to od 3091 zł (wtedy wyjdzie „kwota nadpłaconego podatku”).

   5. Jeżeli jesteśmy gospodarstwem emeryckim to już jest łatwiej. Jeżeli jest to jednoosobowe gospodarstwo lub dwuosobowe gospodarstwo, to kwota jest obliczona.

   UWAGA: Z tego, co widzę nie są tu wymienione wszystkie typy rodzin! Jeżeli jakiejś nie ma to musi inaczej obliczyć minimum egzystencji (albo pójść do kogoś, kto to obliczy)

   6. Jeżeli już mamy obliczoną kwotę nadpłaconego podatku, to przechodzimy do pisma numer jeden wezwania do zwrotu nadpłaty:

   – tam gdzie jest jedna gwiazdka piszemy kwotę nadpłaconego podatku

   – tam gdzie są dwie gwiazdki to trzeba wpisać dzień następujący po dniu, w którym upłynął 3-miesięczny termin na dokonanie zwrotu – liczone od dnia złożenia zeznania albo korekty zeznania.

   Wypełniamy dane, podpis i do jakiego naczelnika Urzędu Skarbowego wysyłamy.

 • Leszek

  A czy nie należałoby składać korekty deklaracji PIT? Inaczej cięzko mówić o odsetkach naliczanych za zwłokę jeśli deklaracja została wypełniona na bazie obowiązującej dotychczas kwoty wolnej od podatku. Wtedy po złożeniu korekty US ma 3 mce na oddanie pieniędzy, a kolejnym krokiem jest taki właśnie wniosek a właściwie żądanie zwrotu. Proszę mnie poprawić jeśli się mylę.

  • NIE gram w STS

   UWAGA! Poniższe dokumenty nie gwarantują zwrotu nadpłaconego podatku z urzędu skarbowego. Niniejszy wniosek to symboliczny gest sprzeciwu wobec jawnego nieprzestrzegania Konstytucji przez polskie władze. Realna walka o odzyskanie zagrabionej kwoty podatkowej będzie możliwa dopiero w deklaracjach za przyszły rok podatkowy.

   • Leszek

    „„Zachęcamy obywateli, by składali swoje wnioski o zwrot nadpłaty podatku według naszego wzoru. Zalejmy Urzędy Skarbowe naszymi żądaniami i pokażmy, że nie godzimy się na obchodzenia prawa przez rząd PiS-u” – zakończyli posłowie klubu poselskiego Kukiz’15.”

    czyli „robimy ludziom wodę z mózgu” albo „niech ludzie się ośmieszą”…

 • kuba

  Witam,
  czy ktoś już żłożył ten wniosek?

 • INTRO

  wniosek powinien dotyczyć (zgodnie z wyrokiem TK) zdaje się 2016r., a nie wcześniejszych