Piotr Liroy-Marzec

Okręg 33

Piotr Liroy-Marzec

Okręg 33 Kielce: Poseł Piotr Liroy-Marzec

Urodził się w 1971 roku w Busko- Zdrój. Ukończył Technikum Budowlane o profilu Budownictwo Ogólne.
Jest znanym, polskim raperem, członkiem Akademii Fonograficznej ZPAV oraz producentem muzycznym.

W 2004 roku w ramach powołanej przez siebie fundacji Liroy Bank otworzył w Kielcach ośrodek dla młodzieży Kielecka Szkoła Jazdy. W 2006 roku powołał własne przedsiębiorstwo DEF Entertainment Sp. z o.o. Kilkakrotnie był laureatem nagrody polskiego przemysłu fonograficznego „Fryderyk”. Wydana przez niego w 1995 roku płyta „Alboom” okazała się największym sukcesem komercyjnym w historii polskiego hip-hopu.

W 2012 roku brał udział w kampanii Instytutu Spraw Obywatelskich „Obywatele decydują”, której celem jest ułatwienie przepisów prawa regulujących inicjatywy obywatelskie, a w szczególności doprowadzenie do nowelizacji ustawy o Obywatelskich Inicjatywach Ustawodawczych.

W 2014 roku wcielił się w postać spin doctora Dicka Dobrowolskiego w ramach kampanii obywatelskiej Instytutu Spraw Obywatelskich. Jej nadrzędnym celem było zwiększenie świadomości obywatelskiej i zwrócenie uwagi na przerost partiokracji nad demokracją.  

W wyborach parlamentarnych w 2015 kandydował do Sejmu w okręgu kieleckim z pierwszego miejsca na liście komitetu wyborczego wyborców zorganizowanego przez Pawła Kukiza. Uzyskał mandat posła VIII kadencji, otrzymując 22 614 głosów.