Pozwólmy Obywatelom głosować przez Internet!

Kukiz’15, jako ruch obywatelski, nieustannie dąży do umożliwienia Polakom korzystania z ich konstytucyjnego prawa do sprawowania władzy. W związku z tym, jednym z postulatów Ruchu jest uproszczenie procedury wyborczej, czyli udostępnienie głosowania przez Internet.

 

E-voting, jako nowoczesna i wygodna forma głosowania z powodzeniem sprawdza się w wielu krajach świata. Z procedury głosowania elektronicznego korzystały już m. in. Norwegia, Holandia, Belgia i Szwajcaria. Taki system to przede wszystkim usprawnienie procedur organizacji wyborów i zliczania głosów, ale także spore udogodnienie dla Obywateli – to łatwe w użyciu i znacznie sprawniejsze rozwiązanie niż głosowania tradycyjne.

 

W trakcie czerwcowego spotkania z przewodniczącym Pawłem Kukizem, prezydent Andrzej Duda nie wykluczył możliwości głosowania elektronicznego w czasie zapowiadanego referendum konstytucyjnego. Daje to sporą nadzieję, że głosowania – zarówno referendalne, jak i te w wyborach do parlamentu – staną się wreszcie bardziej przystępne dla Obywateli.

 

 

Paweł Kukiz: „W przypadku referendum, które nie jest wiążące, próba e-votingu, czyli głosowania przez Internet, mogłaby zachęcić młodych i zwiększyć frekwencję”

 

 

Piotr Apel: „Polacy powinni mieć możliwość głosowania za pośrednictwem Internetu! Jak najszybciej. To jest przyszłość. Nie widzę powodu, by wyciągać na siłę ludzi z miejsc, w których mieszkają. Padają pytania o zabezpieczenia. Mamy taką technologię, która pozwoli na takie rozwiązanie.”

 

 

Stanisław Tyszka: „Jednym z problemów III RP jest bardzo niska frekwencja przy wyborach i referendach. Ale możemy to zmienić umożliwiając głosowanie również przez Internet. Referendum konstytucyjne jest doskonałą okazją, by Polacy mogli po raz pierwszy zagłosować przez Internet”

 

 • Tadeusz Mądrawski

  Osoby niepełnosprawne ruchowo z pewnością skorzystałyby z tej możliwości.

  • wujek dobra rada

   Dla ułamka procentowego nie warto otwierać puszki Pandory….

 • wujek dobra rada

  Jestem informatykiem, pracuję zawodowo już 23lata. Nie popieram elektronicznych wyborów, ponieważ każdą transmisję ( nawet szyfrowaną ) można przechwycić. Znane są przypadki ataków „man in the middle” polegające na modyfikacji ruchu sieciowego, bez wiedzy osób przesyłających dane.

  Wyobraźmy sobie zatem że grupa hakerów X chce wyłonić swoją partię Y – dokonuje ataku na e-voting i w ten sposób radykalnie zwiększa poparcie dla swojej partii. Myślicie Państwo że ktoś z tych twardogłowych, na ciepłych posadkach w PKW, będzie to weryfikował?

  Oczywiście że nie…..