Prezydenckie ustawy z postulatami Kukiz’15

W poniedziałek prezydent Andrzej Duda zaprezentował swoje ustawy dot. zmian w sądownictwie. Prezydenckie ustawy zawierają proobywatelskie postulaty Kukiz’15, które klub przedstawiał podczas wcześniejszych spotkań z prezydentem – wybór członków KRS większością 3/5 głosów oraz umożliwienie obywatelom zgłaszania kandydatów do KRS.

Początkowo Andrzej Duda proponował również, że jeśli w terminie dwóch miesięcy Sejm nie wybierze większością 3/5 głosów kandydatów do KRS, to wówczas tego wyboru spośród kandydatów zgłoszonych Sejmowi będzie dokonywał prezydent. Taki zapis prawny wymagałby jednak zmiany Konstytucji, która okazała się niemożliwa. Podczas późniejszych konsultacji z liderami ugrupowań politycznych, prezydent zaproponował inne rozwiązanie. Zgodnie z propozycją prezydenta, w wypadku, gdy nie uda się w Sejmie wybrać członków KRS większością 3/5 głosów, w kolejnym etapie każdy poseł będzie mógł głosować tylko na jednego kandydata. To rozwiązanie, które poseł Tomasz Rzymkowski proponował podczas spotkania klubu Kukiz’15 z prezydentem niespełna dwa tygodnie temu.

Podczas wczorajszych konsultacji w Pałacu Prezydenckim, klub Kukiz’15 reprezentował wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka. – Podoba nam się to, że prezydent próbuje wyjść ponad partyjną wojnę i ucywilizować debatę publiczną – mówił tuż po zakończeniu spotkania.