98 rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego – Jesteśmy Dumni! (Okręg 39)

 

Wszystko rozpoczęło się 27 grudnia 1918. Ignacy Paderewski, przedstawiciel na USA Komitetu Narodowego Polski z Romanem Dmowskim na czele powraca do Polski. W drodze do Warszawy zatrzymuje się w Poznaniu, gdzie witają go tłumy na ulicach. Paderewski wygłasza płonne przemówienie do rodaków. Mimo protestu władz niemieckich na przyjazd Paderewskiego Polacy w narodowościowym zrywie rozpoczynają powstanie. W odpowiedzi niemieccy mieszkańcy organizują własne demonstracje, podczas których zrywają polskie i napadają na polskie instytucje. Dochodzi do zamieszek. Padają pierwsze strzały. Dwa dni później prawie cały Poznań był już w rękach Polaków. Zawieszenie broni nastąpiło w Trewirze w dniu 16 luty 1919 roku.

 Dzisiaj obchodzimy 98 rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego. W obchodach brało udział w Poznaniu kilkuset mieszkańców miasta i regionu. Ruch Kukiz’15 reprezentowali członkowie Poznańskiego Oddziału Stowarzyszenia na rzecz nowej Konstytucji Kukiz’15, dla których Powstanie Wielkopolskie stanowi o sile i waleczności Polaków o wolność i ziemie stanowiące kolebkę państwowości.

 

„Dumni jesteśmy, że mogliśmy brać w nich udział. Pomimo zawieruchy wokół samych obchodów, nie zapominajmy o tym, że my, Wielkopolanie pokazaliśmy całemu światu, jak walczyć o swój kraj, swój język i swoją kulturę. Naszej tożsamości nie zdławiły dziesiątki lat zaboru, i nie zdławi jej już nikt. My się nigdy nie poddamy. Byliśmy wczoraj w każdym możliwym miejscu w Poznaniu, aby oddać hołd naszym bohaterom. Uroczystości rozpoczęliśmy symbolicznym złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich. Później udaliśmy się na Cmentarz Górczyński, gdzie przy Pomniku nagrobnym poległych powstańców wielkopolskich również zapaliliśmy znicze i oddaliśmy się zadumie. Na koniec dnia wsparliśmy na Starym Rynku kibiców, z którymi odpaliliśmy race, jeszcze raz oddając hołd naszym bohaterom. Cześć i Chwała Bohaterom!”

 

Serdeczne podziękowania dla Wielkopolan!


Kontakt do Poznańskiego Oddziału Stowarzyszenia Kukiz’15: poznan@ruchkukiza.pl
Strona internetowa: www.kukiz15poznan.pl