Konferencja Kukiz’15 w Sejmie – Obronimy JOW!

 

W związku z planowaną przez Prawo i Sprawiedliwość likwidacją jednomandatowych okręgów wyborczych w samorządach 15 listopada 2017 r. zorganizowaliśmy w Sejmie konferencję ws. ordynacji samorządowej, na którą zaprosiliśmy wielu przedstawicieli najważniejszych organizacji samorządowych, członków Stowarzyszenia na rzecz nowej Konstytucji Kukiz’15, Stowarzyszenia Rolników i Konsumentów, Endecji, Stowarzyszenia Wojownicy’15 oraz wielu innych zrzeszeń, fundacji oraz ruchów obywatelskich. Przedstawione zostały główne założenia projektu Prawa i Sprawiedliwości oraz porównane z aktualnie obowiązującym prawem. Kilkugodzinna debata, mnóstwo merytorycznych argumentów i wielu przedstawicieli środowisk samorządowych. Nie zabrakło również naszych posłów na czele z Pawłem Kukizem! Ale przede wszystkim nie zabrakło Was! Frekwencja była doprawdy znakomita, na konferencję przybyło niemal pół tysiąca osób!

Zaproponowany projekt to skandaliczna próba totalnego upartyjnienia państwa. Jako Ruch Kukiz’15 z całą mocą bronimy interesu obywateli, dlatego złożyliśmy projekt wprowadzający JEDNOMANDATOWE OKRĘGI WYBORCZE na wszystkich szczeblach samorządu. Projekt Prawa i Sprawiedliwości likwiduje jednomandatowe okręgi wyborcze w wyborach do rad gmin co oznacza, że na wszystkich szczeblach będzie ona teraz proporcjonalna. Proporcjonalne cały czas są wybory do rad powiatów i sejmików województw. Nasz projekt zakłada ordynację większościową na wszystkich szczeblach samorządu, czyli także w wyborach do rad powiatu i sejmików. Dokładnie tak, jak jest w najpotężniejszych państwach świata, w USA, w Kanadzie, we Francji czy w Australii.  Dlatego, że to jest filozofia głosowania na ludzi, a nie na szyldy!

PROJEKT KLUBU POSELSKIEGO KUKIZ’15 – kliknij

Państwowa Komisja Wyborcza obnażyła wszelkie mankamenty projektu zaproponowanego przez Prawo i Sprawiedliwość, nie zostawiając na nim suchej nitki. Projekt mający na celu zmianę ordynacji i likwidację JOW-ów w samorządach, zdaniem Państwowej Komisji Wyborczej jest bublem prawnym! Jako Kukiz’15 od samego początku alarmujemy o anty-obywatelskich pomysłach Prawa i Sprawiedliwości. Projekt PiS ogranicza władze w samorządach i powoduje, że decyzje ważne dla regionów będą podejmowane centralnie. Będziemy bronić interesu obywateli w samorządach i zrobimy co w naszej mocy, aby ten projekt nie został uchwalony.

 

 

Paweł Kukiz: Szanowni Państwo, apeluję do wszystkich samorządowców, organizacji, ruchów, stowarzyszeń, fundacji, instytucji i zrzeszeń o czynne włączenie się do walki w obronie jednomandatowych okręgów wyborczych.Do Sejmu wpłynął projekt ustawy autorstwa PiS, który likwiduje w obecnie funkcjonujące w ordynacji wyborczej jednomandatowe okręgi wyborcze. Tym samym prowadzi do całkowitego upartyjnienia państwa i ustrojowo cofa nas do czasów PRL. Kukiz’15, które od samego początku swojego istnienia walczy o wprowadzenie JOW-ów na wszystkich szczeblach samorządów oraz w Sejmie, nigdy nie zgodzi się z taką polityką partii rządzącej. W obliczu tego zamachu na społeczeństwo obywatelskie wzywamy do zjednoczenia się m.in.

 1. STOWARZYSZENIA NA RZECZ ZMIANY SYSTEMU WYBORCZEGO „JEDNOMANDATOWE OKRĘGI WYBORCZE”
 2. ZMIELENI.PL
 3. RUCHU OBYWATELSKIEGO NA RZECZ JEDNOMANDATOWYCH OKRĘGÓW WYBORCZYCH
 4. STOWARZYSZENIA WOJOWNICY’15
 5. STOWARZYSZENIA NA RZECZ NOWEJ KONSTYTUCJI KUKIZ’15
 6. „FUNDACJI JEDNOMANDATOWE OKRĘGI WYBORCZE” IMIENIA PROF. JERZEGO PRZYSTAWY
 7. FUNDACJI IM. J. MADISONA CENTRUM ROZWOJU DEMOKRACJI – JEDNOMANDATOWE OKRĘGI WYBORCZE
 8. STOWARZYSZENIA NA RZECZ ZMIANY SYSTEMU WYBORCZEGO „JEDNOMANDATOWE OKRĘGI WYBORCZE” IM. PROF. JERZEGO PRZYSTAWY
 9. STOWARZYSZENIA AKTYWNI DLA JEDNOMANDATOWYCH OKRĘGÓW WYBORCZYCH
 10. STOWARZYSZENIA ROLNIKÓW I KONSUMENTÓW KUKIZ’15
 11. ZWIĄZEK GMIN WIEJSKICH RP
 12. ZWIĄZEK MIAST POLSKICH
 13. OGÓLNOPOLSKIE POROZUMIENIE ORGANIZACJI SAMORZĄDOWYCH
 14. ZWIĄZEK POWIATÓW POLSKICH

 

Stanisław Tyszka: Prezes PiS Jarosław Kaczyński zawsze był zwolennikiem partyjnej, antyobywatelskiej ordynacji, zależy mu na centralizacji. Chce podejmować decyzje jednoosobowo, ewentualnie namaszczać partyjnych kacyków. Projekt PiS mający na celu likwidację JOW-ów sprawi, że społeczeństwo będzie głosować na szyldy, nie na ludzi.

Jakub Kulesza: Ruch Kukiz’15 walczy o JOW-y w samorządach, które PiS chce zlikwidować i wprowadzić swoją anty-obywatelską ordynację! PODAJCIE DALEJ! #ObronimyJOWy. PiS jak przystało na partiokrację likwiduje elementy obywatelskie i także w samorządach chce zwiększyć władzę partii politycznych. To jest bardzo złe dla Obywateli. Nasza propozycja zmiany ordynacji wyborczej to wprowadzenie JOW-ów na każdym szczeblu samorządu.

Paweł Kukiz: Apelujemy do Prezydenta, by nie podpisywał ustawy PiS likwidującej JOW-y w samorządach! Prosimy o rozpisanie referendum ws. zmiany ordynacji samorządowej. Apelujemy do wszystkich, by nie dopuścić do totalnego upartyjnienia państwa! W innym wypadku wrócimy do systemu siermiężnej komuny. Proszę Prezydenta, by nie podpisywał ustawy PiS likwidującej JOW-y w samorządach, przynajmniej do czasu zorganizowania referendum w tej sprawie. Nie dopuśćmy do tego, byśmy wrócili do czasu komunistycznej, bolszewickiej Polski.

Jarosław Sachajko: PiS chce wprowadzić partyjnych komisarzy, będą dzielić okręgi tak, aby partia zyskała jak najlepszy wynik. Całe uzasadnienie projektu jest niespójne!

Elżbieta Zielińska: Zorganizowaliśmy konferencję ws. ordynacji samorządowej, przyjechało pół tysiąca wściekłych działaczy z różnych środowisk samorządowych. Ich głos będzie bardzo istotny, PiS znowu wrzuca tak ważny projekt bez jakichkolwiek konsultacji!

 

Wspólnymi siłami możemy zatrzymać to partyjne zawłaszczanie państwa i zachować samorządy dla obywateli!