Konferencje Ruchu Kukiz’15 w Polsce – Obronimy JOW-y

 

„Wybieranie ludzi, a nie partii to kwintesencja demokracji. Rzeczywista demokracja jest właśnie wtedy, gdy mamy przedstawiciela, który odpowiada bezpośrednio przed swoimi wyborcami i którego możemy rozliczyć i odwołać. Gdy głosujemy na szyldy partyjne, to głosujemy na kota w worku. Ci, których wybieramy w ordynacji partyjnej odpowiadają przed swoimi szefami partyjnymi i wykonają każdy ich, nawet najbardziej antyobywatelski rozkaz. Nie tylko nie wolno likwidować JOW-ów w samorządach, ale należałoby rozszerzyć je na te szczeble, gdzie ich jeszcze nie ma” – napisał Paweł Kukiz.

W poniedziałek 20 listopada br. członkowie wszystkich Oddziałów Stowarzyszenia na rzecz nowej Konstytucji Kukiz’15 wraz z posłami Klubu Poselskiego Kukiz’15 zorganizowały konferencje prasowe pn. „Nie oddamy JOW-ów w samorządzie”, jako sprzeciw wobec planowanej przez Prawo i Sprawiedliwość zmiany ordynacji wyborczej. Zmiany proponowane przez rząd będą miały ogromny wpływ na wygląd samorządów terytorialnych. Mimo, iż do wyborów pozostało mniej niż rok, PiS nie cofa się przed niczym, aby spróbować całkowicie zawłaszczyć samorządy. Zmiany zaproponowane przez partię rządzącą w wyborach samorządowych są nas nie do zaakceptowania i jako Ruchk Kukiz’15 całkowicie się temu sprzeciwiamy.

10 listopada 2017 r. został złożony w Sejmie projekt ustawy poselskiej autorstwa PiS, który nie trafił na obrady żadnej komisji ani nie odbyły się w związku z projektem żadne konsultacje społeczne. Jest to według nas, kolejna ustawa pisana na kolanie, która będzie przegłosowana przez Sejm. Utwierdza to nas wszystkich, że buta partyjna ma się bardzo dobrze. Projekt zawiera pakiet zmian, które dotyczą samorządów gminnych, powiatowych, wojewódzkich, a także samego kodeksu wyborczego. Jako ruch, którego jednym z głównych postulatów jest zmiana ordynacji wyborczej wprowadzająca Jednomandatowe Okręgi Wyborcze, postanowiliśmy w trybie natychmiastowym zwołać konferencję. 15 listopada do Sejmu przybyło kilkaset osób, przedstawiciele wielu instytucji, organizacji, związków samorządowych, a także bardzo dużo niezależnych samorządowców. Wszyscy byliśmy tego samego zdania i nasze wspólne stanowisko jest jasne – nie oddamy JOW-ów w samorządach.

 

JOW-y w gminach już się sprawdziły – jeden okręg, jeden mandat, jeden radny i jedna odpowiedzialność. Mieszkańcy głosują na konkretną osobę w bezpośredniej okolicy. Często jest to osoba, którą znają na co dzień. Wiedzą na kogo warto oddać swój głos i od kogo mogą wymagać spełnienia wyborczych obietnic. Co też istotne w tej ordynacji również kandydat, na którego nie zagłosowaliśmy, a zwyciężył, jest nadal zobligowany do działania i reprezentowania interesu wszystkich mieszkańców. W większych okręgach wielomandatowych z listami partyjnymi odpowiedzialność przed wyborcami jest rozmyta i powoduje działania tylko w interesie danej partii.

Wybory samorządowe w 2014 roku w ordynacji JOW spowodowały to, że w znacznej większości obywatele woleli zagłosować nie na partyjne szyldy i propagandę sukcesu w jednej czy drugiej telewizji tylko na bezpartyjne nazwiska, na osoby którym zależy na dobru ich małych ojczyzn. Sposób głosowania dzięki jednomandatowym okręgom wyborczym jest czytelny i zrozumiały dla wyborców. Dużo bardziej niż wielostronicowe broszury z listami, które doprowadzają do ogłupienia osoby, które za chwilę mają dokonać bardzo ważnego wyboru. Ma to bardzo duży wpływ na ilość głosów nieważnych. W przypadku JOW średnia ogólnopolska ilość głosów nieważnych oscyluje w granicach od 2% do 5%, zaś w przypadku ordynacji proporcjonalnej wzrasta ona do około 16-17% w wyborach do rad powiatów i sejmików wojewódzkich. W przypadku województwa lubelskiego było to blisko 250 tys. nieważnych głosów, a w całej Polsce było ich ponad 4 mln! Taka ilość głosów nieważnych może czasem mieć bardzo znaczący wpływ na ostateczne wyniki poszczególnych kandydatów. W wyborach do sejmiku województwa obecnie wybieranych jest od 5 do 15 radnych sejmiku. Przy ordynacji proporcjonalnej daje to bardzo małą możliwość dostania się do sejmiku kandydata z mniejszych ugrupowań. PiS i to chce obywatelom odebrać. Zmniejszając ilość wybieranych mandatów od 3 do 7 z danego okręgu spowoduje całkowite zabetonowanie sejmików przez największe partie.

Kolejną kontrowersyjną kwestią w projekcie PiS jest wprowadzenie takich rozwiązań w ordynacji wyborczej, które dają możliwość manipulacjom na korzyść partii rządzącej przez wyznaczonych komisarzy wyborczych, którzy na krótko przed wyborami przy nabytych kompetencjach rad gmin, miast, powiatów czy rad sejmików będą wyznaczali okręgi wyborcze. Nie możemy pozwolić na całkowite zawłaszczenie samorządów przez wielkie partie i na dalsze marnowanie głosów obywateli. W związku z tym Kukiz’15 złożył projekt ustawy zmieniającą ordynację wyborczą na Jednomandatowe Okręgi Wyborcze na wszystkich szczeblach samorządu.

Projekt zawiera również wiele dobrych zmian, pod którymi śmiało się podpisujemy jak np. obowiązkowe nagrywanie sesji rad gmin i miasta, głosowanie imienne, które pozwoli mieszkańcowi nie biorącemu udziału w sesji na późniejsze rozliczenie swojego przedstawiciela, wprowadzenie instytucji do przeprowadzenia corocznej debaty o sprawach samorządu, przezroczyste urny wyborcze, transmisja na żywo z lokalów wyborczych, wprowadzenie obowiązku utworzenia budżetu w miastach na prawach powiatu, co nadal w wielu miastach w Polsce jest problemem, a także dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, ale pod naszym warunkiem wprowadzenia 5-letniej kadencji, jak również wprowadzenie dwukadencyjności w Sejmie. Temu wszystkiemu nie jesteśmy przeciwni. Biorąc pod uwagę całość projektu nie było możliwości wcześniejszych jakichkolwiek konsultacji. Uważamy, że te wszystkie „dobre zmiany” mają tylko przykryć najistotniejsze zmiany, które będą powodować systemową blokadę kandydatom, którzy z poziomu lokalnego nie będą w się stanie dostać do reprezentowania obywateli w samorządach bez układów z partiami.

Apelujemy do wszystkich obywateli, organizacji pozarządowych, a przede wszystkim do bezpartyjnych samorządowców, osób i środowisk, które chcą wystartować w wyborach na prostych, przejrzystych i oczywistych dla każdego obywatela zasadach o poparcie naszej ustawy składając do biur poselskich pisma popierające nasz postulat oraz by wszelkimi sposobami docierali do posłów PiS i Prezydenta, jasno przedstawiając swoje negatywne stanowisko wobec dalszego skomplikowania i upartyjniania samorządów.

 

Skontaktuj się z nami i wesprzyj nas w obronie JOW-ów:

bialystok@ruchkukiza.pl
bielsko-biala@ruchkukiza.pl
bydgoszcz@ruchkukiza.pl
chelm@ruchkukiza.pl
czestochowa@ruchkukiza.pl
elblag@ruchkukiza.pl
gdynia@ruchkukiza.pl
gliwice@ruchkukiza.pl
kalisz@ruchkukiza.pl
katowice@ruchkukiza.pl
kielce@ruchkukiza.pl
konin@ruchkukiza.pl
koszalin@ruchkukiza.pl
krakow@ruchkukiza.pl
krosno@ruchkukiza.pl
legnica@ruchkukiza.pl
lodz@ruchkukiza.pl
lublin@ruchkukiza.pl
nowy.sacz@ruchkukiza.pl
olsztyn@ruchkukiza.pl
opole@ruchkukiza.pl
pila@ruchkukiza.pl
piotrkow.trybunalski@ruchkukiza.pl
plock@ruchkukiza.pl
poznan@ruchkukiza.pl
radom@ruchkukiza.pl
rybnik@ruchkukiza.pl
rzeszow@ruchkukiza.pl
siedlce@ruchkukiza.pl
sieradz@ruchkukiza.pl
sosnowiec@ruchkukiza.pl
szczecin@ruchkukiza.pl
tarnow@ruchkukiza.pl
torun@ruchkukiza.pl
walbrzych@ruchkukiza.pl
warszawa@ruchkukiza.pl
warszawa2@ruchkukiza.pl
wroclaw@ruchkukiza.pl
zielona.gora@ruchkukiza.pl