Konstytucja dla Obywateli, a nie Obywatele dla Konstytucji!

 

Ostatnie wydarzenia w Sejmie i związane z nimi protesty na ulicach polskich miast pokazują doskonale, że Polska potrzebuje głębokiej zmiany ustrojowej, na której rzecz Kukiz’15 nieustannie pracuje. Od wyborów parlamentarnych minęły już niemal dwa lata, a obóz rządzący nadal nie wywiązał się ze swoich obietnic naprawy państwa. Przeciwnie – polityka Prawa i Sprawiedliwości prowadzi do pogłębienia podziału polskiego społeczeństwa. Od początku tej kadencji Sejmu Kukiz’15 nieustannie dąży do zmiany ustroju. 

 

Nowa Konstytucja

Kukiz’15 od dawna podkreśla, że bez precyzyjnej ustawy zasadniczej napisanej przy współpracy z Obywatelami, sytuacja w kraju nie ma szans na poprawę. W czerwcu odbyliśmy spotkanie z Prezydentem Andrzejem Dudą w sprawie rozpisania referendum konstytucyjnego. Już wtedy uzyskaliśmy deklarację, że pytania referendalne będą szeroko konsultowane. Jeżeli kolejny Sejm zostanie konstytuantą, to nowa Konstytucja powinna powstawać przy współpracy z organizacjami pozarządowymi, stowarzyszeniami i innymi ugrupowaniami obywatelskimi. To Konstytucja ma być dla Obywateli, a nie Obywatele dla Konstytucji!

 

Odpowiedzialność polityków przed Obywatelami

Dziś Obywatele mają prawo do decydowania raz na kilka lat – w trakcie wyborów parlamentarnych lub prezydenckich. Raz wybrany polityk na czas trwania kadencji Sejmu staje się bezkarny. Kukiz’15 postuluje wprowadzenie do Konstytucji zapisu, który da Obywatelom narzędzia ku temu, by rozliczać polityków z ich obietnic wyborczych. Chcemy zapewnić Polakom konstytucyjną możliwość odwołania parlamentarzysty, jeśli zaistnieją ku temu poważne przesłanki.

 

Jednomandatowe okręgi wyborcze

W obecnym systemie wyborczym głos oddany w wyborach parlamentarnych na danego kandydata jest w rzeczywistości głosem wrzucanym do puli partii. Takie rozwiązanie faworyzuje duże partie, przez co uniemożliwia zwykłym Obywatelom osiągnięcie sukcesu w wyborach. Ponadto, schowani za partyjnym szyldem politycy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności przed wyborcami. Wprowadzenie JOW-ów to lekarstwo na patologie obecnego systemu wyborczego –  po pierwsze nie wymaga partyjnej legitymacji, po drugie pozwala Obywatelowi oddać głos na konkretnego kandydata, a nie reprezentowane przez niego ugrupowanie polityczne.

 

Wiążące referenda

Zgodnie z obecną Konstytucją, Obywatele mają prawo do sprawowania władzy za pomocą swoich przedstawicieli (parlamentarzystów) lub bezpośrednio. W rzeczywistości to martwy przepis, bo ustawa zasadnicza narzuca wysoki, 50-procentowy, próg referendalny. Jeżeli Obywatele mają praktycznie decydować o najważniejszych dla nich kwestiach, to wiążące powinno być każde referendum, bez względu na frekwencję.

 

Zniesienie finansowania partii politycznych z budżetu państwa

Obecny system dyskryminuje komitety wyborcze, ruchy miejskie i samorządowe, a także spontaniczne inicjatywy obywatelskie, bo te – jako małe twory lokalne – są wykluczone z subwencji. Już w lutym 2016 roku, posłowie Kukiz’15 złożyli w Sejmie projekt zakazujący finansowania partii z budżetu państwa. Zamiast tego proponujemy wprowadzenie możliwości odpisania od podatku dochodowego 5 zł z przeznaczeniem na wybraną partię polityczną. Dzięki takiemu rozwiązaniu politycy rywalizowaliby nie tylko o poparcie liczone w głosach Obywateli, ale także o wysokość wsparcia finansowego.