Klub Poselski Kukiz’15 w interesie polskich rolników i konsumentów

 

Zjednoczenie polskich rolników, producentów zdrowej żywności, przetwórców i konsumentów oraz zrównanie ich szans na polskim rynku z dużymi organizacjami, które obecnie są mocno premiowane w kwestii pomocy finansowej czy promocji, to tylko kilka celów Stowarzyszenia Rolników i Konsumentów – Kukiz’15, które powstaje właśnie z inicjatywy posłów Kukiz’15.

Misją nowej organizacji jest troska o interes polskich rolników i konsumentów. Ci, mimo że stanowią obecnie dwie największe grupy społeczne, nie mogą liczyć na silną reprezentację. Zdaniem posła Kukiz’15 Jarosława Sachajko PSL zajęło się ochroną miejsc pracy dla członków swoich rodzin i na tym skupia wszelkie wysiłki. PiS natomiast, jeśli chodzi o wieś, interesuje się tylko zatrudnianiem swoich członków w różnego rodzaju spółkach i agencjach rolnych. Dlatego powstaje Stowarzyszenie Rolników i Konsumentów Kukiz‘15, które ma zjednoczyć rolników i konsumentów, aby byli jednym głosem, który zostanie wysłuchany m.in. podczas debat publicznych. W rolnictwie pracuje około dwóch milionów osób, w tym wielu drobnych przedsiębiorców. Skoro jest to środowisko tak liczne i prodemokratyczne, to dlaczego w sferze publicznej jest nadal niedoreprezentowane? Poseł Jarosław Sachajko przekonuje, iż jeśli uda się zintegrować polskich producentów żywności i jej przetwórców w ogólnopolski ruch, zdobędą oni respekt, jako partner dla najsilniejszych. „Nic o nas bez nas” nabierze realnego sensu. Aby zintegrować te środowiska Stowarzyszenie Rolników i Konsumentów – Kukiz’15 chce m.in. powoływać powiatowe, regionalne i ogólnopolskie spółdzielnie jednoczące właśnie rolników, producentów, przetwórców żywności i konsumentów.

Polskie rolnictwo zmaga się obecnie z wieloma problemami. Najlepszym tego przykładem jest złożona przez Klub Kukiz’15 ponad 3 miesiące temu ustawa o sprzedaży żywności przez rolników, która do dnia dzisiejszego nie doczekała się skierowania do pierwszego czytania. Ustawa ta bardzo mocno uderza w interesy korporacyjne i zapewne  dlatego wylądowała w „zamrażarce”. Jak wynika z analiz przeprowadzonych przez GUS, w 2015 roku w Polsce ponad 70% wszystkich gospodarstw stanowiły małe gospodarstwa, o obszarze od 1 do 10 ha. Przy dzisiejszym brzmieniu przepisów, gospodarstwa te nie są rentowne, a ustawa o sprzedaży żywności przez rolników Kukiz’15 z pewnością otworzyłaby drogę do opłacalności produkcji nawet na tak małych areałach. Ustawa daje możliwość bezproblemowego utrzymania się całej rodziny z pracy nawet w małych, kilkuhektarowych gospodarstwach. 

Dziś potrzebne są regulacje, które zapobiegną odpływowi ludności wiejskiej do miast, które pozwolą małym i średnim gospodarstwom godnie zarabiać na swojej ciężkiej pracy. Dlatego potrzebna jest jedna organizacja: Stowarzyszenie Rolników i Konsumentów – Kukiz’15, która będzie głosem słyszalnym, z którym trzeba będzie się liczyć.