Marsz po nową Konstytucję – Kielce 3 maja 2016 (okręg 33)

 

Posłowie Piotr Liroy-Marzec, Wojciech Bakun, Barbara Chrobak, Maciej Masłowski, Jerzy Jachnik, Andrzej Kobylarz, Jerzy Kozłowski, Jacek Wilk, działacze Ruchu Kukiz’15 oraz obywatele popierający ideę zmiany ustawy zasadniczej zorganizowali we wtorek w Kielcach marsz po nową Konstytucję. Mimo ulewy około 500 osób startując spod pomnika Niepodległości przy kieleckim dworcu kolejowym, przeszło głównym deptakiem miasta pod pomnik Henryka Sienkiewicza trzymając w rękach transparent z hasłem „Chcemy nowej Konstytucji”. Na miejscu odśpiewano hymn państwowy „Mazurek Dąbrowskiego”.

Celem tej inicjatywy było przypomnienie społeczeństwu, że obecna Konstytucja z 1997 roku jest niedostosowana do dzisiejszych realiów, nie chroni obywateli, nie sprawdza się. Zdaniem posła Piotra Liroya-Marca potrzebna jest nowa ustawa zasadnicza, która w sposób rzeczywisty będzie chroniła obywateli i stała na straży ich praw. Nowa Konstytucja ma dawać poczucie bezpieczeństwa i pewność tego, że to obywatele są suwerenem tego kraju. Mamy nadzieję, że działania tego typu przyczynią się do zwiększenia świadomości polskiego społeczeństwa na temat tego, z czego wynikają problemy Polaków, a także zachęcą partie polityczne do rozmów na temat zmiany Konstytucji. Stworzenie najważniejszego aktu prawnego w naszym państwie, czyli Konstytucji wymaga konsultacji wielu różnych środowisk, a także dyskusji z obywatelami, ponieważ to obywatele są suwerenem naszego państwa.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy poświęcili swój czas i tworzyli z nami ten marsz! Dziękujemy posłom, ich rodzinom, działaczom Ruchu Kukiz’15 nie tylko z Polski, ale również naszym rodakom, działaczom z Wielkiej Brytanii, Irlandii i Norwegii oraz wszystkim osobom, które popierają naszą ideę.

 

Chcemy nowej, obywatelskiej Konstytucji!