Ile myśli Morawieckiego w planie Morawieckiego?

Poseł Kukiz ’15 Adam Andruszkiewicz na konferencji prasowej „Ile myśli Morawieckiego w planie Morawieckiego” poruszył sprawę doniesień medialnych dotyczących udziału międzynarodowych korporacji konsultingowych w tworzeniu tzw. Planu Morawieckiego.

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez portal Money.pl tzw. Plan Morawieckiego napisały międzynarodowe korporacje konsultingowe. Według tych doniesień, główny udział               w tworzeniu Planu na rzecz odpowiedzialnego rozwoju miała mieć firma Boston Consulting Group, a nie 12 międzyresortowych zespołów eksperckich. Podobne zarzuty stawiane były także wobec dokumentu „Od papierowej do cyfrowej Polski” tworzonego w Ministerstwie Cyfryzacji.

Reagując na te informacje członek klubu poselskiego Kukiz’15 zwołał konferencję prasową „Ile myśli Morawieckiego w planie Morawieckiego”, na której przedstawił złożoną interpelację do wicepremiera i ministra rozwoju Mateusza Morawieckiego. Zapytał w niej m.in. o to jakie firmy brały udział w tworzeniu Planu oraz jakie były dla polskich podatników koszty tej usługi. Poseł podniósł w niej także kwestię narodowości kapitału tych przedsiębiorstw oraz tego czy do podobnej współpracy zostały również zaproszone polskie firmy konsultingowe.

Poseł Adam Andruszkiewicz przypomniał podczas konferencji słowa premiera Morawieckiego „więcej polskiej gospodarki w polskiej gospodarce”, które uczynił głównym mottem swojego planu.

– W związku z tymi słowami pytamy pana premiera o to ile jest myśli Morawieckiego w planie Morawieckiego, bo wygląda na to, że jeszcze mniej niż polskiej gospodarki w polskiej gospodarce – podkreślał Andruszkiewicz.

 Ważną kwestią podnoszoną podczas konferencji była także ta związana z późniejszą realizacją tzw. Planu Morawieckiego. Poseł Andruszkiewicz wprost pytał o to, czy także podczas jego wykonywania, zagraniczne firmy konsultingowe będą doradzać m.in. spółkom Skarbu Państwa, które jak zapewniał minister rozwoju mają być głównymi filarami jego skutecznego wdrożenia.

– Jeżeli państwo ma być kołem zamachowym gospodarki, to czy zagraniczne korporacje będą doradzać w jego realizacji spółkom Skarbu Państwa? Jeżeli tak, to ile takie usługi będą nas kosztować? – pytał poseł Andruszkiewicz.

Interpelacja do Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Finansów Mateusza Morawieckiego w sprawie zaangażowania międzynarodowych firm consultingowych w tworzenie Planu na rzecz odpowiedzialnego rozwoju?