Obchody 73. rocznicy Powstania Warszawskiego

 

Dlaczego doszło do napaści Niemców na Polskę? Co tak naprawdę było powodem wybuchu kolejnej wojny światowej? Czy to brytyjski imperializm oddający się orgii pełnego ignorancji samozadowolenia uznawany za biologicznie konieczny proces mógł mieć wpływ na dalsze losy świata? Czy to walka o „przestrzeń życiową” określana, jako niezbędna dla rozwoju społeczeństwa przyczyniła się do zagłady milionów ludzi? Imperializm i kolonializm doprowadziły do tak tragicznych skutków? Anglosasi niemal powszechnie uważali, że wszystkie rasy są niższe niż biała, a wśród ras białych wszystkie są niższe niż anglosaska. Własną ekspansję, która doprowadziła do unicestwienia wielu cywilizacji traktowali jako niekwestionowane prawo. „Ludobójstwo” jako słowo jeszcze nie istniało, ale sam proces już trwał. Ekspansję francuską i rosyjską uznawali, jako skandaliczne akty agresji, zaś ekspansję niemiecką określano w najwyższym stopniu za amoralną. Wszyskie doprowadziły do ludzkiej tragedii. 

 

(…) Pismo Związku Wszechniemieckiego „Alldeutsche Blätter” głosiło w rok później, w 1894, że warunki życia rasy niemieckiej zabezpieczyć można jedynie dzięki  „przestrzeni zdobytej łokciami”, rozpościerającej się od Bałtyku po Bosfor. I dlatego nie należy dać się powstrzymywać w realizowaniu zadania, którego celem jest pozbawienie „takich mniej wartościowych narodów, jak Czesi, Słoweńcy czy Słowacy” ich nieprzydatnej dla cywilizacji egzystencji. Prawo do własnej narodowości ma wyłącznie „nacja o wyższej kulturze”.

(…) W 1904 roku Niemcy udowodniły w Afryce Południowo-Zachodniej, że i one opanowały umiejętność praktykowaną przez Amerykanów, Brytyjczyków i innych Europejczyków w ciągu całego XIX stulecia. Sztukę przyśpieszania procesu wymierania ubogich kulturowo narodów”. Na wzór modelu północnoamerykańskiego lud Hererów skierowano do rezerwatu, a ich pastwiska przekazano osadnikom i spółkom kolonialnym. Hererowie wzniecili bunt. Przyczyną buntu była „wojownicza i miłująca wolność natura Hererów”. (…) Warunkiem planowanej na przełomie wieków niemieckiej imigracji było, podobnie jak w Ameryce Północnej, wysiedlenie krajowców z całej posiadającej jakąś wartość ziemi.

– Sven Lindqvist „Wytępić całe to bydło” 2011

 

W czasie trwania imperializmu uznawano, że ubodzy kulturowo ludzie są z natury pasywni. Szukają sposobu, jak przetrwać, a nie jak przezwyciężyć okoliczności powodujące zmniejszenie się ich liczebności. POWSTAŃCY WARSZAWSCY. Jakie czynniki wpłynęły na zryw mieszkańców Warszawy? Czy Warszawiacy mieli świadomość, iż może nie nadejść pomoc? Czy wystarczą te słowa, że oddali życie za życie innych?

 


BRODNICA

Brodniczanie w piękny sposób uczcili pamięć bohaterów Powstania Warszawskiego!

 

(autor: Krzysztof Piersa)


CMENTARZ POWSTAŃCÓW WARSZAWY

(fot. E.S.)

 

KRAKÓW

(fot. P.K.)

 

WARSZAWA

(fot. Wioletta Jachowicz-Wróblewska, Jolanta Skoczek)

 

POZNAŃ

(fot. Bartosz Garczyński)

 

CZĘSTOCHOWA

(fot. Dominik Nienartowicz)

 

GLIWICE

(fot. Damian Dzieżyc)

 

TORUŃ

(fot. Damian Wasilewski)

 

OPOLE

(fot. Dawid Niezgoda)

 

SIERADZ

(fot. Jolanta Skoczek)

 

ŁÓDŹ

(fot. Grażyna Kordyjarek)

SANOK

(fot. Zbigniew Hatłas)

 

GOLENIÓW

(fot. Andrzej Bugajski)


GLIWICE

(autor. Damian Dzieżyc)