Ofensywa legislacyjna na rzecz środowisk osób niepełnosprawnych – projekt ustawy Kukiz’15

 

21 maja 2016 r.– Wielki Dzień

 

Po raz kolejny ruch obywatelski Kukiz’15 pokazał, że jednym z jego wielkich celów jest prawdziwa pomoc osobom niepełnosprawnym, ich rodzinom i opiekunom. Klub Kukiz ’15 przygotowuje cały pakiet ustaw wspierających niepełnosprawnych i ich opiekunów. W Radwanowicach, podczas wyjazdowego posiedzenia Klubu Kukiz ’15, rozegrano wyjątkowy mecz z podopiecznymi Fundacji im. Brata Alberta, a tuż po nim, na specjalnej konferencji, zaprezentowano pierwszy projekt z całego pakietu projektów ustaw, który ma pomóc osobom niepełnosprawnym i ich opiekunom normalnie funkcjonować w codziennym życiu.

Projekt, na który zainteresowani czekali ponad 10 lat, został złożony w Sejmie w porozumieniu ze środowiskiem rodziców osób niepełnosprawnych i Stowarzyszeniem „Bardziej kochani”. W prezentacji projektu ustawy uczestniczył współzałożyciel i prezes Fundacji im. Brata Alberta, ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski Na konferencji podziękował za zaangażowanie w rozwiązywaniu problemów osób niepełnosprawnych i podkreślił, że nie mogą one być marginalizowane. Złożony już projekt przywraca godność osobom niepełnosprawnym intelektualnie. Proponowane zmiany pozwoliłyby na miejsce ubezwłasnowolnienia wprowadzić instytucje opiekuna prawnego i medycznego. Źle zorganizowany system wsparcia osób niepełnosprawnych oraz ich rodzin od lat nie doczekał się poważnego zainteresowania żadnej ekipy rządzącej.

Zdaniem Posłanki Kukiz’15 Agnieszki Ścigaj przed wyborami każda opcja podaje to jako priorytet, jednak po wyborach partie zajmują się walką o władzę, zapominając o tych środowiskach i ich potrzebach, a od wielu lat osoby niepełnosprawne nie mogą doczekać się dobrych rozwiązań. Wszystkie kolejne rządy lekceważyły problemy i oczekiwania osób niepełnosprawnych, ich rodzin i opiekunów. Ruch Kukiz’15 jest ruchem, który niesie to, co jest ważne dla obywateli. Środowiska osób niepełnosprawnych są szczególnie ważne.

 

PS. Mecz piłki nożnej wygrali podopieczni Fundacji 6:4, co dowodzi, że niepełnosprawni intelektualnie nie muszą być ubezwłasnowolnieni.

 

Konferencja: https://youtu.be/oXAUPJoEymk