Oświadczenie Klubu Poselskiego Kukiz’15 w związku z pomówieniem posła Grzegorza Długiego w dzienniku „Fakt”

 
Ziobro mści się na Kukiz’15 za relacje z Prezydentem wykorzystując prokuraturę do ataków politycznych. Dziś dziennik Fakt opublikował artykuł pod tytułem „Fakt ujawnia. Jak poseł od Kukiza pozyskał kamienicę”. Artykuł ten stanowi stek bzdur wynikających z nieznajomości prawa, dziennikarskiej nierzetelności oraz politycznie inspirowanego ataku na Kukiz’15. Już tytuł artykułu jest kłamliwy, bo wprost sugeruje, że Grzegorz Długi jest lub był właścicielem kamienicy w Krakowie na ul. Dietla. A nie jest i nie był.  
 
Opisywana kamienica nigdy nie była reprywatyzowana – zawsze była prywatna. „Moja rola w opisanej sprawie nie miała w ogóle  żadnego związku z reprywatyzacją. Zastępowałem – jak przystało na adwokata – w akcie notarialnym sprzedaży udziału w nieruchomości przez prywatnego właściciela prywatnej firmie, zgodnie ze zleceniem, adwokata z zagranicy. Zastępowałem również na podstawie aktu notarialnego. Takich spraw adwokaci w ramach swojej praktyki prowadzą dziesiątki.” – mówi Grzegorz Długi.
 
Kontekst polityczny wypuszczenia sprawy do mediów jest natomiast oczywisty. Zbigniew Ziobro wykorzystuje prokuraturę do ataków politycznych na Kukiz’15, mszcząc się za dobre relacje polityków Kukiz’15 z Prezydentem. Jak wiadomo, Kukiz’15 miał znaczący wpływ na prezydenckie poprawki do ustaw ministra Ziobry. Jeszcze przed wakacjami Prezydent zaproponował, żeby Krajową Radę Sądownictwa wybierał Sejm większością kwalifikowaną 3/5 a nie zwykłą. Kolejne pro-obywatelskie sugestie Kukiz’15 zostały uwzględnione w przesłanych ostatnio do Sejmu ustawach o KRS i SN. 
 
„Wściekłość ministra Ziobry, można nawet po ludzku zrozumieć, bo często dziecko, któremu odbierze się zabawki wierzga i płacze.  Ale nieakceptowalne jest wykorzystywanie prokuratury do rozgrywek politycznych. To jest naruszenie prawa – konkretnie art. 241 §1 KPK, art. 12 ust.2 Prawa o prokuraturze, art. 266 KK i wielu innych. Będę żądał milionowych odszkodowań i zadośćuczynienia,  zarówno na rzecz Ruchu jak i swoją własną, gdyż celem inicjatorów jest także podważenie mojej wiarygodności, a nie jestem posłem zawodowym i utrzymuję się głównie z pracy zawodowej. Jeżeli prokuratura widzi jakieś nieprawidłowości to niech mnie oskarżą i natychmiast zrzekam się immunitetu. Oczywiście sam też skieruję sprawę na drogę prawną.” – dodaje Długi.
 
Jeśli chodzi o ściganie przekrętów reprywatyzacyjnych, to ruch Kukiz’15 jako pierwszy już rok temu zaproponował powołanie sejmowej komisji śledczej ds. przekrętów reprywatyzacyjnych w całej Polsce. PiS blokuje ten projekt w Sejmie. Nie wolno też zapominać, że podstawowym źródłem przekrętów przy tzw. reprywatyzacji jest brak ustawy reprywatyzacyjnej. Polska jest jedynym państwem w regionie, które takiej ustawy nie uchwaliło. Pytanie, dlaczego rząd PiS nie przedstawił takiego projektu. Brak uregulowań reprywatyzacji jest źródłem dalszych niesprawiedliwości wobec prawowitych właścicieli i lokatorów. 
 
Szczegółowych informacji udziela poseł Grzegorz Długi pod numerem 601 439 677. 
  • Paton

    Kukiz15 wspólnie z PiS niszczył Konstytucję a teraz się dziwi. Proponuję ruchowi Kukiz15 poprosić Jarka o przebaczenie zanim PiS zrobi z Kukiz15 to samo co z Samoobroną i LPR. Przystawka – i jeden młody z PiSu tego nie zmieni.