Pomysł Kukiz’15 zyskuje poparcie

 

Pomysł Kukiz’15 rozwiązujący spór o Trybunał Konstytucyjny zyskuje nowych zwolenników. Wybór sędziów Trybunału większością 2/3 Sejmu poparła już Komisja Wenecka, PSL, a w ostatnich dniach także Komitet Obrony Demokracji.

Pół roku temu wystąpiliśmy z jedyną skuteczną propozycją zakończenia konfliktu o Trybunał Konstytucyjny. Chcemy zwiększenia efektywności i odpartyjnienia instytucji, która stoi na staży ochrony praw obywateli. Cieszymy się, że Komisja Wenecka, PSL i KOD przyłączyły się do naszego pomysłu. Wiemy, że jego realizacja wymaga ponadpartyjnego konsensusu.

Według badań społecznych ponad 60% Polaków oczekuje rozwiązania kompromisowego, które zakończy temat Trybunału Konstytucyjnego w bieżącej walce politycznej. Jako jedyni wychodzimy naprzeciw tym oczekiwaniom. Komisji Weneckiej, PSL i KOD dziękujemy za poparcie naszej idei wyboru sędziów TK większością 2/3. Niestety zmiany na poziomie ustawowym nie zagwarantują uzdrowienia Trybunału Konstytucyjnego, dlatego mamy nadzieję, że wszystkie środowiska będą gotowe poprzeć to rozwiązanie na poziomie konstytucyjnym. Pół roku temu 100 posłów PiS podpisało się pod naszym projektem zmiany Konstytucji, który utrudni PiS obsadzanie Trybunału sędziami z nadania partyjnego. Apelujemy do PSL i partii popierających inicjatywę KOD, żeby przyłączyły się do tego projektu.

Komisji Weneckiej, PSL oraz KOD dziękujemy za poparcie naszej koncepcji. Do wszystkich apelujemy o konsekwencję i wsparcie naszej poprawki do Konstytucji RP zakładającej wybór nowych sędziów większością 2/3 Sejmu.