Pozwólmy Obywatelom głosować przez Internet!

Kukiz’15, jako ruch obywatelski, nieustannie dąży do umożliwienia Polakom korzystania z ich konstytucyjnego prawa do sprawowania władzy. W związku z tym, jednym z postulatów Ruchu jest uproszczenie procedury wyborczej, czyli udostępnienie głosowania przez Internet.

 

E-voting, jako nowoczesna i wygodna forma głosowania z powodzeniem sprawdza się w wielu krajach świata. Z procedury głosowania elektronicznego korzystały już m. in. Norwegia, Holandia, Belgia i Szwajcaria. Taki system to przede wszystkim usprawnienie procedur organizacji wyborów i zliczania głosów, ale także spore udogodnienie dla Obywateli – to łatwe w użyciu i znacznie sprawniejsze rozwiązanie niż głosowania tradycyjne.

 

W trakcie czerwcowego spotkania z przewodniczącym Pawłem Kukizem, prezydent Andrzej Duda nie wykluczył możliwości głosowania elektronicznego w czasie zapowiadanego referendum konstytucyjnego. Daje to sporą nadzieję, że głosowania – zarówno referendalne, jak i te w wyborach do parlamentu – staną się wreszcie bardziej przystępne dla Obywateli.

 

 

Paweł Kukiz: „W przypadku referendum, które nie jest wiążące, próba e-votingu, czyli głosowania przez Internet, mogłaby zachęcić młodych i zwiększyć frekwencję”

 

 

Piotr Apel: „Polacy powinni mieć możliwość głosowania za pośrednictwem Internetu! Jak najszybciej. To jest przyszłość. Nie widzę powodu, by wyciągać na siłę ludzi z miejsc, w których mieszkają. Padają pytania o zabezpieczenia. Mamy taką technologię, która pozwoli na takie rozwiązanie.”

 

 

Stanisław Tyszka: „Jednym z problemów III RP jest bardzo niska frekwencja przy wyborach i referendach. Ale możemy to zmienić umożliwiając głosowanie również przez Internet. Referendum konstytucyjne jest doskonałą okazją, by Polacy mogli po raz pierwszy zagłosować przez Internet”