Zgoda sąsiada zamiast pozwolenia na budowę – kolejny projekt w ramach #PoniedziałkówWolności

Wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka i poseł Robert Mordak przedstawili w ramach akcji #PoniedziałekWolności kolejny projekt ustawy uproszczającej życie Polaków: budowa domów jednorodzinnych na podstawie zgłoszenia zamiast urzędniczego pozwolenia. Takie rozwiązanie skraca czas załatwiania formalności związanych z budową domu z 65 do 21 dni.

 

W 2015 roku wprowadzono możliwość budowy domu jednorodzinnego na podstawie zgłoszenia, a nie – jak było do tej pory – pozwolenia na budowę. Niestety, jest to kolejny martwy przepis, bo z formuły zgłoszenia budowy korzysta jedynie 5% wszystkich inwestorów. Według danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego w 2016 r. wydano 91 292 pozwoleń na budowę domów jednorodzinnych, natomiast domów jednorodzinnych na podstawie zgłoszeń powstało jedynie 5 302. Wynika to z błędu ustawodawcy, który nieprecyzyjnie sformułował przepisy,  m.in. dotyczące tzw. warunku niewykraczania obszaru oddziaływania obiektu poza teren działki. Rozwiązanie sytuacji proponują posłowie Kukiz’15, którzy złożyli w Sejmie projekt nowelizacji ustawy Prawo Budowlane.

 

– Chcemy faktycznie zastąpić pozwolenia na budowę zgłoszeniami. Nie chcemy, żeby to urzędnik decydował, bo obywatele są w stanie rozwiązać takie sprawy między sobą – przekonywał wicemarszałek Sejmu z Kukiz’15, Stanisław Tyszka. Propozycja Kukzi’15 zakłada, że jeżeli sąsiad inwestora wyrazi zgodę na budowę domu, do jej rozpoczęcia nie będzie konieczne uzyskanie urzędowego pozwolenia na budowę. – To znacznie przyspieszy procedurę. Oczekiwanie na pozwolenie na budowę to aż 65 dni. Nasza propozycja pozwoli skrócić ten czas do 21 dni – mówił Tyszka.  

 

– Bardzo często inwestorzy mają zgody sąsiadów, a urzędnicy ich nie respektują, więc obywateli zmusza się do pokonywania procedury. Kończy się to tym, że pozwolenie na budowę jest uzyskiwane nawet nie po 65 dniach, a po pół roku – mówił przedstawiciel wnioskodawców, Robert Mordak. Zdaniem posła Kukiz’15, zmiana proponowana przez Klub doprowadziłaby do powszechności zgłoszeń budów domów jednorodzinnych.

 

Inicjatywa ustawodawcza Kukiz’15 to kolejny projekt proponowany w ramach akcji Poniedziałki Wolności polegającej na cotygodniowym przedstawianiu inicjatyw, które poszerzają sferę wolności Obywateli lub ograniczają biurokrację.

  • Iwo.rg

    A jaki mają Państwo pomysł na rozwiązanie przypadku, w którym sąsiad nie wyraża zgody na budowę ?